KARANTİNA YAZILARI 1

Belki gerçekten bir yarasadan bulaştı, belkide bir Devletin biyokimya saldırısı neticesinden kontrolden çıkan virüs tüm dünyayı etkisi altına alarak insanları ölümle burun buruna getirdi!

Virüse karşı en büyük tedbirler kişisel temizliğe hassasiyet, sosyal mesafeye azami dikkat ve evden çıkmama olarak belirlendi.

Kişisel temizliğe önem vermek Müslüman bir toplum olarak bize çok uzak değildi ve zor da olmadı, sadece hassasiyetimizi arttırdık.

Sosyal mesafeye dikkat etmek ise kısa da olsa bir süre aldı, çünkü selam vermek, tokalaşmak ve dahi sarılmak bizim kültürümüzün vazgeçilmeziydi.

Öyle zannediyorum ki bu tedbirlerden bize en zor geleni evde kalmak oldu. Sosyal hayattan elini ayağını çekmek kendini eve hapsetmek insanımıza hayatı pahasına da olsa zor geldi ve geliyor, evde kalmanın, halktan ayrı olmanın bizim medeniyetimizde bir ders olduğunu bir çoğumuz biliriz, gelin yazımıza bu minvalde incelememiz ve hatırlamamız gereken üç kavramla son verelim.

Uzlet: Kelime manası “Toplum yaşamından kaçarak tek başına yaşama.” olarak geçiyor, geçmiş Ümmetler bu işi halktan kopup Hak ile beraber olmak adına icra ederlerdi. Peygamber efendimiz sav. “Toplumun içinde yaşayan ve toplumun sıkıntılarına katlanarak Müslümanlığını sürdüren mümin daha hayırlıdır” demişlerdir; fakat bizler bu güne dek zaten istesek te istemesek te toplumun sürekli  içerisindeydik, belki bu evde kalış bize işlerimizi bahane ederek uzaklaştığımız Kuran’a bir yakınlaşma, yorgunluğumuzu bahane ederek koptuğumuz sabah namazlarına erme şansı verir, ne dersiniz hazır zaruri de olsa halktan kopmuşken, hakka yakınlaşmaya çabalasak hoş olmaz mı?

Halvet: Kelime manası “İki kişinin özellikle bir erkek ve bir kadının bir yerde baş başa yalnız kalması. Bir isim olarak; yalnızlık köşesi” anlamına gelir. Halk arasında halvet denince akla sadece karşı cinle cinsel münasebet amaçlı yalnız kalmak olarak anlaşılsa da geniş manası yukarıdaki gibidir. Evde kalma süreci bizlere uzun süredir, belkide başından beri ihmal ettiğimiz Ailemiz ile yeniden buluşmak, “Bu İstanbul Sözleşmesi Aileyi dinamitliyor” haklı serzenişinden ziyade Ailemiz için bir şeyler yapma fırsatı veriyor. Çocuklarımız muhabbet etme, eşimizle diz dize göz göze bir kahve içme beraber kitap okuma, oyun oynama fırsatı bence değerlendirmeye değer.

Tefekkür: Kelime manası “Düşünce, düşünme, düşünüş.” Cenâb­ı Hak, Kurʼân­ı Kerîmʼinin 137 yerinde insanı, kâinatta sergilediği ilâhî kudret nakışlarını ve azamet tecellîlerini tefekküre davet ediyor. Evde kalmak bize nasıl bir Anne Baba, nasıl bir Tüccar, nasıl bir Memur, nasıl bir Eğitimci, nasıl bir Yönetici… olduğumuzu düşünme kusurlarımızı, eksiklerimizi tespit etme ve tövbe etme imkanı sunuyor bence mükemmel bir fırsat.

Bize kalemle yazmayı öğreten Rabbimize şükürler olsun.

 

Post Created 87

KARANTİNA YAZILARI 1” üzerine 2 görüş

  1. Harika olmuş. Ellerine sağlık. Şahsım adına değişen bir şey olmadı. Yıllardan beri uzlet vardı. Değişen dört adet kısıtlama oldu. Camiye vakit namazlarına gidemez olduk, evde kılıyoruz. Cumaya gidemiyoruz imamların okuduklarını ezberleyip kendimiz kılacağız. Haftada bir akşam ziyaret vardı, Veysel Karani olduk. 15 günde bir ziyaret ederdim kardeşlerimi, her gün yapar olduk. Demek ki artıları da eksileri de varmış. Bunlar şahsi yaşadıklarım. Diğer insanlar, sanırım önümüzdeki günlerde dayanamayıp dışarı çıkıp başlarına gelecek olanlara katlanacaklar. Oturduğum yerde bize de olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Begin typing your search above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Üste dön